Роман Наумов (r_naumov) wrote,
Роман Наумов
r_naumov

Біла Церква 980 - Спасо-Преображенський кафедральний собор

Черговим об'єктом у нашому знайомстві з Білою Церквою буде Спасо-Преображенський собор, споруджений у 1833-1839 роках на замовлення Олександри Браніцької. Собор є головною релігійною спорудою міста. На сайті Білоцерківської єпархії дуже добре описана історія його будівництва, а також про скрутні радянські часи та часи відрождення. Тому я дуже стисло зазначу лише основні моменти.
Спасо-Преображенський собор був збудований у дворі Микільської церкви, відновлену будівлю якої зараз можна побачити позаду собору. В 1933 році діяльність собору була призупинена аж до повоєних років, коли на деякий час богослужіння були відновлені. Занесення у список пам'яток архітектури частково допомогло зберегти собор, але при ремонтних роботах штукатуркою були повністю покриті настінні розписи. Довгий час будівля собору використовувалась як архів, потім як спортзал. Лише у 1989 році собор повернули православним християнам.

Дуже прикро, що до наших часів не збереглася дзвіниця, зруйнована в 50-х роках. Зі слів настоятеля собору, єпископа Никодима, є бажання відтворити дзвіницю, тим більше, що фундамент зберігся. Але коли це стане можливим - поки невідомо. Комбінуючи старий знімок та сучасний, можна приблизно уявити, як це могло б виглядати.Пройдемось по території. Управління Білоцерківської єпархії:


Висота собору - 40 метрів, але широка основа будівлі і взагалі вся конструкція роблять його візуально більш приземистим.


Свято-Микільська церква.


Далі заглянемо усередину. І без того великий і просторий собор завдяки настінним розписам виглядає дуже велично.


Біля цієї ікони люди залишають подарунки
Хори


Невеликий об'єм текстової інформації бажаючі можуть компенсувати, відвідавши вищевказаний сайт Білоцерківської єпархії.
Для жителів Білої Церкви не потрібно зайвий раз рекламувати цю цікаву пам'ятку архітектури - собор розташований в самому центрі міста і все добре знають його. А гостям міста раджу неодмінно завітати до Спасо-Преображенського кафедрального собору, який по суті є однією з візитівок міста, а також православним центром Білої Церкви та району.

Скачать текст на русском языке (*.doc)


Tags: БЦ-980, Белая Церковь, фоторепортаж
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment