Роман Наумов (r_naumov) wrote,
Роман Наумов
r_naumov

Гордість країниЯ завжди з великим захопленням проводжав поглядом проїжджаючий вулицею автомобіль КрАЗ. Характерний звук двигуна ЯМЗ, який легко впізнати здалеку, величезні колеса, простий дизайн автомобіля-трудяги - сила і потужність в чистому вигляді. Звичайно, я скористався нагодою вдвідати місце, де вони народжуються - Кременчуцький автомобільний завод.

Ексклюзивна можливість завітати на один з найбільших у світі заводів великовантажних автомобілів, своїми очима поглянути на процес збірки вантажівок, познайомитись з новими броньованими автомобілями спеціального призначення і навіть випробувати їх на тестовому полігоні, з'явилась завдяки блог-туру, організованому АНБ-Україна та ПАТ "АвтоКрАЗ". Сьогодні ми дізнаємось загальну інформацію про підприємство, заглянемо на складальний конвеєр та в навчальні класи, і на десерт познайомимось з унікальним представником свого модельного ряду.

Кременчуцький завод став автомобільним в 1959 році, коли почав випускати перші вантажівки. Існує він з 1945 року, але спочатку був мостобудівним, а потім випускав сільськогосподарську техніку. З роками вантажні автомобілі КрАЗ отримали репутацію надійних та простих в експлуатації транспортних засобів. Попит на них був не лише в СРСР, а й за кордоном - уже через два роки після запуску виробництва експорт вантажівок відбувався у 26 країн світу, ще через декілька років - в 56 країн. Пік виробництва припав на 80-ті роки, коли за рік з конвеєра сходило до 30 тисяч автомобілів. Звичайно, в наш час потреби зменшились, але стали більш специфічними. КрАЗ адаптується до сучасних вимог, на даний момент існує близько 35 основних моделей, 350 модифікацій і 1500 комплектацій автомобілів на шасі Кременчуцького заводу. Серед них бортові вантажівки, самоскиди, крани, цілий ряд спеціальних автомобілів для комунальних господарств, пожежні авто, лісовози, військові та багато інших. Завод випускає звичайне шасі та підвищеної прохідності, а також броньований кузов для ряду автомобілів.

Навесні 2015 року АвтоКрАЗ Росія припиняє поставки двигунів та інших комплектуючих в Україну. В складних умовах підприємство переорієнтовується на альтернативних постачальників, виробництво окремих комплектуючих налагоджують на підприємствах, що входять в групу КрАЗ. По бажанню замовника на шасі можуть встановлюватись двигуни Ярославського заводу зі складських запасів, в інших випадках їх в повній мірі замінили поставками з інших країн. Серед постачальників двигунів Мінський моторний завод, компанії Ford, Daimler, Fiat, Toyota та інші.

Зараз на підприємстві працює близько 4 тисяч робітників, щодня з конвеєра сходить до 13 вантажних автомобілів за зміну. Територія заводу - це ціле містечко площею 136Га з багатьма цехами, адміністративними та учбовими будівлями.Далі декілька знімків з цеху складання та здачі автомобілів. В цьому цеху збирають всі моделі КрАЗів, крім броньованих. На автомобілі встановлюються переважно двигуни Євро 4, але на експорт можуть також встановлюватись від Євро 0 до Євро 3, в залежності від вимог до вихлопів в країні замовника.
Небезпідставну гордість у керівництва заводу викликає навчальний центр. В аудиторіях центру закордонні спеціалісти навчаються обслуговуванню та експлуатації автомобілів КрАЗ, а робітники заводу проходять підготовку та перепідготовку, підвищують кваліфікацію або отримують нову спеціальність .

Наприклад, аудиторія, в якій розміщене ціле шасі автомобіля КрАЗ-6322 з кабіною та основними вузлами у розрізі. Навчання тут проходять учні автомобільних вузів. Перед відправкою автомобілів за кордон, механіки та спеціалісти іноземного замовника також навчаються в цих класах, а по закінченню навчання отримують сертифікат.
А в цій аудиторії можна в розрізі роздивитись основні вузли автомобіля.
Весь цей час нас супроводжувала та знайомила з підприємством прес-секретар ПАТ "АвтоКрАЗ" Діна Стеганцева. А під час прес-конференції на питання блогерів змістовно та вичерпно відповів заступник технічного директора Сергій Вікторович Дунь.

Залишивши позаду навчальні класи та вже направляючись до виходу, ми заглянули ще на один цікавий майданчик, де стояли декілька знятих з виробництва автомобілів та пара нових. Наприклад, КрАЗ-255Б з платформою для перевезення військового катера.


Або ось цей всюдихід КрАЗ-7Е6316 з 420-сильним форсованим "всеїдним" двигуном ЯМЗ-842, що був спроектований на замовлення військових ще в 80-ті роки. Але проект після розпаду СРСР закрили і лише недавно на його базі було розроблено КрАЗ-7634 з колісною формулою 8х8.


А це вже молодий КрАЗ з адаптованою кабіною від "Рено". Розташування над двигуном має попит в основному серед цивільних автомобілів.


Останнім стояв красень, створений в експериментальному цеху підприємства в 2007 році для демонстраційних та іміджевих цілей. KRAZy Crorodile - це тюнінгований КрАЗ-255Б, від якого просто не можна відірвати погляду. Вже на першому показі в 2008 році його хотіли викупити за півмільйона доларів. "Крокодил" - частий гість автомобільних виставок, а його електронна копія неодноразово з'являлась в доповненнях до комп'ютерних ігор, таких, як GTA SA та SpinTires.


Коли дивишся на цього красеня, розумієш, що АвтоКрАЗ - сучасне підприємство, готове для нових розробок, до сучасних вимог, відкрите для людей.
Незмінно на всіх міжнародних виставках автомобілі КрАЗ викликають великий інтерес у потенційних покупців, часто нові зразки не повертаються з виставки, бо їх купують вже там. Підприємство працює, незважаючи на постійні необґрунтовані розмови про його занепад. І має ще не аби який потенціал. Навіть працюючи в одну зміну, завод може випускати до 7 тисяч автомобілів на рік. В разі потреби значна частина імпортованих вузлів та деталей можуть створюватись власними силами, адже є можливість адаптувати існуючі потужності під нове виробництво.

Окремо слід згадати про військове використання КрАзів. Ці всюдиходи не бояться ні піску ні води, долають підйоми в 60% і при цьому можуть транспортувати багатотонні вантажі, озброєння, та особовий склад. Капотний тип кабіни зарекомендував себе як надійний захист екіпажу від мін, тому сам капот військовослужбовці назвали "півтора метри життя". Завдяки своїм можливостям та надійній роботі на сьогодні автомобілі КрАЗ служать в 60 арміях світу.

Звичайно, служать вони і в нашій армії, в основному бортові вантажівки та шасі для різного роду модифікацій. Серед сучасних військових транспортних засобів є КрАЗ "Солдат", "Спецназ", "Мінер" та інші. Але, крім них, вже давно мало відбуватись забезпечення Збройних сил України і спеціалізованою броньованою технікою, та, як у нас часто буває, поки грім не прогримить... Але краще пізно, ніж ніколи. В 2014 році підприємство заключає угоду з канадською компанією Streit Group і розпочинає збирання бронемашин "Raptor", "Cougar" та "Spartan". З 2015 року цей ряд доповнюється парою монстрів "Shrek" та "Feona", вже на вітчизняному шасі. Але про них наступного разу.


Tags: Кременчуг, Украина, авто, блог-тур, фоторепортаж
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 18 comments